Klimatizace

Klimatizace je zařízení pro úpravu vzduchu v celých budovách či jednotlivých místnostech a v dopravních prostředcích. Pracuje tak, že zpracovává vzduch, který filtruje, upravuje teplotu, vlhkost na požadované hodnoty a pomocí ventilátorů je dopravuje na příslušná místa. Klimatizace automaticky udržuje stálé podmínky (především teplotu) bez ohledu na venkovní prostředí. Jedno z 1. klimatizačních zařízení v Československu bylo instalováno v budově Elektrických podniků hlavního města Prahy v roce 1932 v Praze.

 

Historie klimatizace

Historie klimatizaceJiž ve starověkém Římě bylo lidem horko, a tak vymysleli chytrý systém, jak snížit teplotu v některých prominentních budovách. Voda z akvaduktů byla vedena jejich zdmi a tak domy chladila. Podobnou technologii používali ve středověké Persii, kde v horkém období k chlazení budov sloužily „chytače větru“. Byly to věže, které vedly vzduch přes cisternu s vodou, čímž se zchladil. Teprve potom byl nasměrován do obytných místností. Moderní klimatizace se pak vynořila spolu s rozkvětem vědy v devatenáctém století. Poprvé byla ve větším měřítku použita elektrická klimatizace v roce 1902 a jejím autorem byl Willis Haviland Carrier.
 


 


Historie chladniček

Historie klimatizace Bezprostředními předchůdci dnešních chladniček byly ledničky, které využívaly chladící schopnosti přírodního ledu. Objevily se v Anglii okolo roku 1790, měly plechové obložení mezistěn, do kterých se vkládaly kostky ledu. Jejich vynález se připisuje skotskému lékaři W. Cullenovi, ve Francii si podobnou ledničku nechal roku 1801 patentovat Focard-Chateau. Spoléhat se však na přírodní led bylo nejisté a tak se vynálezci snažili zkonstruovat stroj na výrobu umělého chladu. Prvního úspěchu dosáhl americký vynálezce Jakob Perkins, který roku 1834 obdržel patent na chladící stroj s éterovými parami, chladícím hadem a výparníkem. Pravým "otcem" umělého chlazení se však stal Francouz Ch. Tellier. Nejprve zařídil chlazení masa ve čpavkovém chladícím stroji na parníku a později postavil velké chladírny poblíž Paříže. Zařízení té doby se však pro domácnost nehodilo. Už jenom svými rozměry by zabralo celou kuchyň. Obrat způsobil až v roce 1875 německý fyzik Karl Paul Gottfried von Linde se svým čpavkovým chladícím strojem, stroj s kompresorem. Bezkompresorová absorpční chladnička byla vyrobena roku 1923 ve Švédsku. První zelenina, ryby a maso zmražené v balíčcích se dostaly do prodeje v roce 1930. První potraviny před zmražením tepelně zpracované tak, že je stačilo doma jen ohřát, byly dány do prodeje roku 1939.
 

Základní princip chlazení (vytápění)

A na jakém principu chladničky pracují? Celá činnost chladícího zařízení je založena na zvláštní vlastnosti chladiva: to se odpařuje při nízkém tlaku a minusové teplotě a odebírá tak teplo z chlazeného prostoru, jehož teplota je vyšší než odpařovací teplota chladiva (odebírá energii). Naopak pro své zkapalnění v kondenzátoru potřebuje chladivo vyšší tlak a vyšší teplotu, kterou předává svému okolí (odevzdává energii), což se využívá při principu tepelného čerpadla.

Samozřejmě vývoj v této oblasti jde mílovými kroky kupředu a staré zařízení s malou účinnosti jsou nahrazovány moderním zařízením, zařazeným do energetické třídy A, popřípadě A+. Toho bylo dosaženo kvalitnějšími izolacemi, moderními typy kompresorů s vysokou účinnosti a novými chladivy, jejichž fyzikální vlastností předčí stará freonová chladiva. V této oblasti je kladen velký důraz na ekologii a z těchto důvodů je používáno pro domácí chlazení, dá se říci, přírodní chladivo izobutan. V klimatizacích a tepelných čerpadlech je to chladivo R410A, umožňující vytápění až do -20°C. Topný faktor těchto zařízení se již dnes pohybuje mezi 4-5, tzn. že z el.1 kW nám tepelné čerpadlo vyrobí 4-5 kW tepla.

© Copyright 2008 - 2014 Klimatizace Arktis servis | webdesign ManoloDesign
Všechna práva vyhrazena. Fotografie a jiné materiály uveřejněné na tomto webu jsou majetkem firmy Arktis servis - klimatizace.
Jejich kopírování a následná distribuce je povolena pouze se souhlasem majitele.

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů

Další odkazy | Moderní tepelná čerpadla uspoří statisíce | Zkuste tvorba webových stránek od AiVision | Vyrábíme a instalujeme bazény - vždy za super ceny | Instalujeme sekční průmyslová a garážová vrata od známého výrobce | Pro jedinečnou čistotu - centrální vysavače pro všechna použití | Pro zachycení vod vyrábíme jímky,plastové jímky i na zakázku | Modulární eshop zaručí úspěch | Moderní centrální vysavače pro zdraví | Výhodná rekuperace tepla,rekuperace vzduchu do Vašeho domu | Partneři | Výměny webů | Další výměny